Dizi ve Filmler Arasındaki İnceleme

Dizi – Film 29 Kasım 2017 - 11:26 352 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Dizi ve Filmler Arasındaki İnceleme

Dizi Ve Film Nedir? Dizi ve Film Hangi Türden Yazılabilir?

Dizi, birbirinin devamı olan, uzun soluklu, aynı takım ve genellikle aynı oyuncular tarafından gerçekleştirilen televizyon seyirlerine verilen genel isimdir. Dizilerin her konuda her türden senaryosu yazılıp çekilebilir.

Film, bir olayı bünyesinde barındıran ve belli bir saat aralığında süren kısa soluklu sinema(daha sonra televizyonlarda seyredilebilen) seyirlerine verilen genel isimdir. Filmler de diziler gibi her türden senaryosu yazılıp çekilebilir. Örnek verecek olursak;

Macera, Animasyon, Biyografi (Hayat Hikayesi), Otobiyografi, Komedi, Suç (Polisiye), Belgesel, Dram, Aile, Fantastik, Oyun Gösterisi (Game-Show), Tarihi, Müzik, Müzikal, Gizem, Gerçekçi ya da Televizyon (Reality-TV), Romantik, Romantik Komedi, Romantik Dram, Bilim Kurgu (Sci-Fi), Kısa Metraj, Spor, Korku, Gerilim, Korku-Gerilim, Savaş, Vahşi Batı.

Dizi ve Filmin Ortaya Çıkışı Ve Yayılması Nasıl Olmuştur?

Yıllar önce televizyonun bulunması ile dizi dünyasının kapıları açılmıştır. Günümüze kadar televizyonlarda oldukça gelişim görülmektedir. Televizyonlardaki değişimin etkisi dizi dünyasına da etki etmiştir.

İlk Dizi Ve Film Nedir Ne Zaman Yayınlanmıştır?

Her güne, her saate özel diziler yapılmaya başlanmıştır. Dizilerin gelişmesi sinemaların da yayınlanıp gelişmesine etki olmuştur. İlk dizi olan Dallas, 1978 yılında TRT 1 ‘de yayınlanmıştır. İlk Türk sinema filmi olan Fabrikan Çıkan İşçiler, 1895 yılında yayınlanmıştır.

   

Dizi Ve Film Arasındaki Fark Nedir?

  • Filmler tek seans olup, tek parça halinde izleyiciye sunulur,
  • Diziler ise birden fazla seans ve parçalar halinde, belirli zaman aralıklarında (Gün, Hafta ve Ay) izleyiciye sunulur,
  • Dizinin her gösterimine bölüm denir,
  • Birden çok yıllara yayılan dizilerin her yılına sezon adı verilir,
  • Sinema, Yedinci sanat olarak bilinir.

 


ETİKETLER:, ,
Editor
promedya1@gmail.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diriliş “Ertuğrul”

Uzun zamandır Türk dizilerini saçma sapan konuları yüzünden izlemeyi bırakmıştım, Bunun nedeni bel altı muh...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP